خودروهاي حامل اتباع غير مجاز مصادره مي‌شود چاپ فرستادن به ایمیل
دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1392 ، 08:06

مديرکل اتباع و مهاجران خارجي وزارت کشور گفت: براساس لايحه‌اي که به دولت ارسال شده است خودروهاي حامل اتباع و مهاجران خارجي غيرمجاز به نفع دولت مصادره مي‌شود.عزيز کاظمي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس درباره برخورد با خودروهاي حامل اتباع و مهاجران خارجي غير مجاز اظهار داشت: نيروي انتظامي در اين خصوص شديداً برخورد مي‌کند.

وي ادامه داد: براي تشديد برخورد با قاچاقچيان اتباع و مهاجران خارجي غيرمجاز لايحه‌اي به دولت ارسال شده است تا خودروهاي حامل اتباع غيرمجاز در سطح کشور به نفع دولت مصادره و درآمدهاي حاصل از آن در اداره کل اتباع و مهاجران خارجي وزارت کشور هزينه شود. کاظمي بيان داشت: اين لايحه يک ماه پيش به دولت ارسال شده و هنوز تصميم قطعي در اين‌باره اتخاذ نشده است. مديرکل اتباع و مهاجران خارجي وزارت کشور گفت: در افغانستان مرزها رها شده و به خوبي کنترل نمي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: خودروهاي حامل اتباع غير مجاز از مناطق صعب‌العبور حرکت مي‌کنند و وارد کشور مي‌شوند که در اين راه اکثراً تصادف کرده و چند کشته و مجروح برجاي مي‌گذارد.

 
+ نوشته شده در  جمعه ششم اردیبهشت 1392ساعت 11:43  توسط محمدروحانی  | 
براي محفوظ ماندن از گناه مقدماتي بايد رعايت شود كه انسان را در برابر گناه واكسينه كرده تا بتواند از گناه دوري جويد.
1. پرهيز از زمينه گناه:
فراهم شدن زمينه گناه باعث رغبت و ميل باطنى به سمت گناه مى شود هر تشنه اى با ديدن آب زلال رغبت و كشش به آب را در خود به مراتب بيشتر احساس مى كند پس با پرهيز از زمينه گناه رغبت دل و ميل باطنى به گناه حداقل كم مى شود و اين خود گامى است براى كم كردن شيرينى گناه. براي از بين بردن زمينه هاي گناه بايد به چند مسئله دقت كنيد:
- كنترل چشم: دقيقا بايد مواظب چشم خود بود كه مبادا به نامحرم و هر آنچه كه شهوت‏انگيز است، نگاه شود. عن الصادق (ع): «النظر سهم من سهام ابليس مسموم و كم من نظرة اورثت حسرة طويله - نظر دوختن تيرى مسموم از تيرهاى ابليس است و چه بسا نگاهى كه حسرت درازمدتى را (در دل) به ارث بگذارد»، (سفينةالبحار، شيخ عباسى قمى، ماده نظر)
تا حد امكان از حضور در مجالس مختلط يا برخورد با نامحرم و نگاه هاي خيره پرهيز نماييد.
- كنترل گوش: بايد از شنيدنى‏هايى كه ممكن است به حرام منجر شوند و زمينه‏ساز حرام هستند پرهيز شود. مانند نوار موسيقى، صداى شهوت‏انگيز نامحرم، شنيدن لطيفه و جكهاي مستهجن و يا خواندن پيامكهاي اين چنيني و...
- اجتناب از دوستان ناباب: دوستانى كه با رفتار و گفتارشان باعث مى شوند كه انسان گناه را در دل مزمزه كند در واقع دشمن هستند و پرهيز از آنها گامى موثر در كم كردن شيرينى دل از گناه مى شود. از امام سجاد (ع) نقل شده: «النهى عن مصاحبة خمسة و محادثتهم و مرافقتهم فى طريق و هم الكذاب والفاسق والبخيل والاحمق والقاطع لرحمه - حضرت از همراهى و سخن گفتن و رفيق بودن با پنج كس را نهى فرموده: كذاب، گناهكار، بخيل، احمق و كسى كه قطع رحم كرده است»،( سفينةالبحار، شيخ عباسى قمى، ماده صحب). البته اينها از مهمترين زمينه‏هاى گناه هستند كه بايد ترك شوند ولى كلًا هر چيزى كه زمينه گناه را فراهم مى‏كندبايد ترك شود.
چشم و گوش دو مجراي كسب علم انسان مي باشد، و اين علم است كه انسان را به عمل وا مي دارد. اگر اين دو مجرا از حرام پر شوند، عملي كه از انسان بروز مي كند نيز جز حرام نخواهد بود. (از كوزه همان برون طراود كه در اوست).
2. ياد مرگ:
فكر كردن پيرامون مرگ به انسان هشدار مى دهد و دل را از هر شيرينى گناه مى زدايد. در حديثى از امام صادق (ع) نقل شده است:» ذكر الموت يميت الشهوات فى النفس؛ ياد مرگ شهوات را در نفس مى ميراند «،( المحجه البيضاء، ملامحسن فيض كاشانى، ج 8، ص 242)) يعنى خواسته هاى غريزى حيوانى دل انسان را مى كشد و آن شيرينى هاى حيوانى انسان را كه مصداق بارزش گناه است، از بين مى برد. كيفيت فكر در مرگ مى تواند گوناگون باشد هر كس هر گونه كه بيشتر منقلب مى گردد و از دنيا و شيرينى گناهان دنيا بيشتر متنفر و بى زار مى شود، همان گونه در فكر مرگ فرو رود. مهم آن است كه اين فكر اولا هر روز باشد و ثانيا سعي شود به مدت نيم ساعت در مكانى خلوت باشد مخصوصا اگر آن مكان خلوت قبرستان باشد تأثير بيشتري خواهد داشت. بايد فكر در مرگ با جان عجين شود و باور دل گردد تا تأثير مطلوب داشته باشد. مثلًا يكى از كيفيت‏هاى فكر در مرگ را يكى از بزرگان چنين مى‏فرمود: تمام خاطرات تلخ و شيرين گذشته را در حد امكان مثل يك فيلم از ذهن بگذراند و به خود بباوراند كه همه اينها گذشت و چند روز باقى مانده عمر هم مى‏گذرد لحظات جان دادن، وقتى كه خويشان و نزديكان را رها مى‏سازد و از تمام تلخ و شيرينى‏ها وداع مى‏كند و همه و همه را به خوبى تأمل كند تا دل بلرزد و چشم بگريد.
فايده دوري از گناه:
همانطور كه گفتيم، استنكاف و دوري جستن از گناه سبب محفوظ ماندن انسان از انحراف است. قيّم اصلي دين خداوند بوده و در حفظ آن از همه داناتر و توانا تر است اين ما انسانها هستيم كه براي حفظ خود بايد در حفظ دين كوشش كنيم و از هيچ تلاشي فروگذاري ننماييم.
حفظ و ارتقاء دين:
علاوه بر ترك گناه كه نقش بسزايي در حفظ دين دارد، انسان براي اين كه بتواند به اعتقاداتش پايبند باشد و به حفظ و ارتقاء آنها بپردازد لازم است كه ايمان و دين خود را در ابعاد شناختي، رفتاري ، عاطفي و انگيزشي تقويت نمايد. البته اين ابعاد به نحوي با يكديگر مرتبط بوده و با هم تعامل دارند. مثلا هر چه شناخت انسان به خدا و به دين قوي باشد، انگيزه انسان تقويت شده و رفتار هاي مثبت بيشتري از او سر ميزند و از طرف ديگر هرچه رفتارهاي مثبت بيشتري انجام دهد زمينه رشد شناختي و انگيزشي او نيز بالا مي‌رود. ازسوي ديگر عواطف مثبت انسان نيز مي تواند در افزايش انگيزه ودر نتيجه استمرار رفتارهاي ديني تاثير گذاشته و باعث گردد انسان ، سرعت بيشتري در طي مسير معنوي و ارتقاء باورهاي ديني داشته باشد.

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم تیر 1393ساعت 12:4  توسط محمدروحانی  | 

و من اكثر فیه من الصلوه على ثقل الله میزانه یوم تخفف فیه الموازین (1)

هر كس در این ماه بر من زیاد صلوات بفرستد ترازوى اعمالش ‍ سنگین خواهد شد، روزى كه ترازوى اعمال بسیارى از مردم سبك مى شود.

در رابطه با صلوات بر پیامبر و اهل بیتشان تاکیدات فراوانی وارد شده است. معناى صلوات دادن بر رسول خدا آن است كه خدایا رحمتت را بر پیامبر و آل پیامبر نازل فرما. وقتى این رحمت بر حضرت نازل شد به دیگران هم مى رسد چون او مجراى فیض ‍ است.

در قیامت اعمال انسان را با یك واحد مخصوصى مى سنجند، نه با اجرام مادى و امثال آن در دنیا انسان اگر خواسته باشد متاع مادى را بسنجد آن را با یك ترازوى خاصّ مادّى توزین مى كند مثلاً درجه حرارت را با میزان مخصوص آن، شیى كیلویى را با كیلو، در مسائل ادبى اگر خواستند شعرى را بسنجند با یك وزن خاصى مى سنجند.

حال این سوال مطرح که اعمال ما را كه در قیامت با چه واحدى مى سنجند؟ آیا اعمال ما را با سنگ و متر و عدد و رقم مى سنجند؟ كه چقدر عبادت كردیم یا واحد وزن در قیامت چیز دیگرى است ؟ قرآن مى فرماید: والوزن یومئذ الحق(اعراف آیه8)، یعنى در قیامت اعمال را با حق مى سنجند كه مشخص شود چه عملى حق داشت و چه عملى از حق بى بهره بود؛ لذا در قرآن كریم وقتى سخن از توزین اعمال مطرح است مى فرماید: آنان كه اعمالشان سنگین است . اهل سعادتند و آنان كه اعمالشان سبك است ، از سعادت محروم اند. یعنى این واحد را كه حق است عده اى دارند و عده اى ندارند.

در بیانات امیرالمؤمنین(علیه السلام)آمده است، چه این كه در بیان رسول الله(صلى الله علیه وآله)هم رسیده است كه حضرتش فرمود:

«زِنُوا قَبْلَ أنْ تُوزَنوا» (2)

روزى مى رسد كه انسانها را وزن مى كنند كه كدام انسان سبك و كدام انسان سنگین است. كمال انسان به عقل و معارف عقلى اوست، خود را با یك میزانى كه خدا نازل كرده است بسنجد، با میزان قرآن كریم و با وزنى كه حق است. و تشخیص این كار كه انسان بفهمد روى حقیقت كار مى كند یا خیر، خیلى دشوار نیست .

در سفینة البحار از عیون اخبار الرضا چنین نقل مى كند:

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس توانایى نداشته باشد كه كفاره گناهان خود را بدهد، پس باید بر محمد و آل او زیاد صلوات بفرستد؛ به درستى كه صلوات گناهان را به تمام معنا از بین مى برد.(3)

مفهوم خطبه حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) که فرمود در ماه مبارك رمضان هر كس بیشتر بر من صلوات بفرستد خدا ترازوى او را سنگین مى كند این است که صلواتى را كه ما مى فرستیم از طرف ما نسبت به حضرت كمالى عائد نمى شود. خداى سبحان كمالات لائق را به آن حضرت (صلی الله علیه و آله) مرحمت كرد و مى كند، ما آن چیزى را كه از خداى سبحان مسئلت مى كنیم ، بعنوان یك علت فاعلى و واسطه در فیض سبب خیر نخواهیم بود كه پیامبر بوسیله درود ما كامل بشوند، بلكه بوسیله درود ما كمالاتشان ظاهر مى شود و علت فیاضه اش خداى سبحان است .

از ما خیرى به آن حضرت (صلی الله علیه و اله ) نمى رسد، چون هر چه ما داریم محصول تربیت ایشان است . مثل یك باغبانى كه در روزه عید دسته گلى از باغ صاحب باغ داده است ؟ ما به هر كه برسیم ، گلهائى است كه بوستان رسول خدا - علیه آلاف التحیه و الثناء - نصیب ما شده است ؛ اگر هم یك دسته گلى مى چینیم و به حضرتش تقدیم مى كنیم از باغ او است . بنابراین درودهاى ما چیزى نیست كه حضرت (صلی الله علیه و آله) از آن به كمال برسند، اما براى خود ما یك تقربى است كه ما از آن راه به كمال نائل مى شویم . لذا على - علیه السلام - فرمود هرگاه حاجتى داشتید، دعائى كردید. چیزى از خدا خواستید، همراه با آن یا بعدا صلوات بر پیامبر را فراموش نكنید(4) .زیرا صلوات بر آن حضرت یك دعائى مستجاب است ، و چون همراه صلوات حاجت خود را خواستید، خداى سبحان این چنین نیست كه یكى را برآورده كند و دیگرى را برآورده نكند؛ لذا گفتند اگر خواستید دعا كنید او از خداى سبحان را درود بر پیامبر را مسئلت كنید تا در پرتو این صلوات كه یك دعائى است مستجاب ، سائر دعاها هم مستجاب بشود. لذا در برنامه هاى آموزنده امام سجاد - سلام الله علیه - كه مثل اعلاى نیایش و دعا را به ما مى آموزاند، در بسیارى از فرازهاى ادعیه ایشان صلوات بچشم مى خورد. هر مطلبى را كه آن حضرت از خدا مى خواهند قبل و بعدش صلوات است چون آن اول و این آخر را خداوند مستجاب مى كند بین آن ها را هم مستجاب خواهد فرمود.

این صلوات را كه خدا و ملائكه بر پیامبر مى فرستند بر مؤمنین هم مى فرستند این مؤمن چه مقامى دارد كه خداى سبحان بر او صلوات مى فرستد.

در سوره مباركه احزاب آمده است که هو الذى یصل علیكم و ملائكته لیخرجكم من الظلمات الى النور (احزاب 43). خدا و ملائكه او بر شما صلوات مى فرستند تا شما را از تاریكى ها به نور هدایت فرماید.

مؤ من به جائى مى رسد كه خدا بر او صلوات مى فرستد تا او را به فضاى نور منتقل كند. خداوند بر شما صلوات مى فرستد و فرشتگان او نیز، تا شما را از ظلمت ها به نور بیرون بیاورند. معلوم مى شود صلوات خدا بر مومنین یعنى نورانى كردن و اگر این فیض قطع بشود و خدا بر كسى صلوات نفرستد، یعنى در ظلمت ماندن . ما باید خود را با این معیار وزن كنیم . ببینیم از صلوات خدا بهره مى بریم یا خیر؟ بدانیم هر جا كه لغزیدیم و گرفتار گناه شدیم در آن حال صلوات فرشتگان خدا نصیب ما نشده است ؛و هر لحظه كه توفیق اطاعت و انجام تكالیف شرعى نصیب ما شد، از احكام و آداب عبادات كم و بیش به اسرار عبادات راه پیدا كردیم ، بفهیم به اینكه صلوات خدا و فرشتگان خدا و فرشتگان خدا نصیب ما شده است .

این مقام شامخ مؤ من است كه مؤ من به جائى مى رسد كه خدا و ملائكه او بروى صلوات مى فرستند، تا او را نورانى كنند. اگر كسى از این راه نور گرفت ، هم راه خود را مى بیند و هم راه را به دیگران نشان مى دهد؛و اگر از این راه نور نگرفت ، نه راه خود را مى بیند و نه مى تواند راهنماى دیگران باشد.

پس بیاییم در این ماه عزیز صلوات بسیار بر پیامبر و اهل بیت بفرستیم تا از فیض دنیا و آخرتی آن، برآورده شدن حوایج دنیایی، نجات از تاریکی ها و رسیدن به نور و سنگین شدن اعمالمان در قیامت بی نصیب نمانیم.

پی نوشت ها:

1.وسائل ‏الشیعة ج : 10 ص : 314

2.قال على - علیه السلام - زنوا انفسكم من قبل ان توزنوا وحاسبوها من قبل ان تحاسبوا و تنفسوا قبل ضیق الخناق و انقاد و اقبل عنف السیاق . نهج البلاغه ، خطبه 90.

3. سفینة البحار ج 5، ص 170

4. بحار الانوار، ج 94، ص 54، و ج 2، ص 491، خبر 2-1 و ج 93، ص 316 -311؛ثواب الاعمال ، ص 312؛كنز العمال ، خبر 3988.

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم تیر 1393ساعت 11:31  توسط محمدروحانی  | 

السلام علیک یا شهر الله الاکبر و یا عید اولیائه درهای آسمان در شب اول ماه رمضان گشوده می شود وتا آخرین شب این ماه بسته نمی شود.

پیامبر اکرم (ص)

بدبخت واقعی کسی است که این ماه را پشت سر گذارد و گناهانش آمرزیده نشود .

پیامبر اکرم (ص)

رمضان ، رمضان نامیده شد ؛ زیرا گناهان را می سو زاند .

پیامبر اکرم (ص)

خداوند ماه رمضان را میدان مسابقه ای برای آفریدگان خود قرار داده تا با طاعتش برای خشنودی او از یکدیگر پیشی گیرند .

امام حسن (ع )

۱-« در هر شب ماه رمضان خدا را در موقع افطار هفتاد هزار آزاد کرده از آتش است که همگی مستوجب آتش بوده اند و چون آخرین شب رمضان شود در آن شب معادل آنچه در تمام ماه آزاد شده اند آزاد خواهد فرمود.»

2 – در روایت دیگر:« چون نخستین شب ماه رمضان فرا رسد خداوند هر کس را بخواهد می‌آمرزد و در شب بعد از آن آنها را دو برابر فرماید و درشب بعد دو برابر شبهای پیش «آزاد» می فرماید تا آخرین شب ماه رمضان به قدر دو برابر آنچه در هر شب آزاد فرموده است آزاد خواهد فرمود.»

3- و از جمله سیّ (قَدَّسَ الله نَفْسَهُ الزَّکِیَّهْ) در اقبال از کتاب (بِشارَهُ الْمُصْطفی لِشیعَهِ الْمُرْتَضی) به اسناد خود تا حسن بن علی بن فضال از رضا صلوات الله علیه از پدرانش از امیرالمؤمنین علیهم الصلوه والسلام روایت کرده است که فرمود رسول خدا صلی الله علیه واله و سلم روزی برای ما، خطبه نمود و فرمود: هر کس در آن ماه آیه‌ای از قرآن تلاوت کند اجر او مانند کسی است که در غیر آن ماه قرآنی ختم کرده است. هر کس در آن ماه نماز مستحبی و به دل خواه خود بجای آورد خداوند برات بیزاری او را از آتش به او دهد و هر کس در آن ماه واجبی ادا کند برای او ثواب کسی است که هفتاد فریضه در ماههای دیگر ادا کرده باشد. هر کس در آن ماه بر من بسیار درود و صلوات فرستد خداوند در روزیکه میزانها سبک است میزان او را سنگین کرده‌اند . «ای مردم ماه خدا به سوی شما پیش آمد با برکت و رحمت و مغفرت به شما اقبال نمود- آن ماهی است که نزد خدا افضل از سایر ماه‌ها است روزهای آن بهترین روزها، شبهای آن با فضیلت‌ترین شبها و ساعتهای ان بهترین ساعتها است، ماهی است که شما به مهمانی خدا دعوت شده اید و در آن ماه از اهل کرامت «خدا» قرار گرفاته اید نفسهای شما درآن ماه تسبیح است و خوابتان در آن عبادت و عملتان در آن مقبول و دعایتان در آن مستجاب است پس بخواهید از خداوند پروردگارتان با نیّات راست و دلهای پاک که شما را به روزه در آن ماه و تلاوت کتاب خودش موفق فرماید زیرا بدبخت کسی است که در این ماه بزرگ از آمرزش خدای نومید محروم شود به گرسنگی و تشنگی خودتان در این ماه گرسنگی و تشنگی روز قیامت را بیاد آورید و بر فقرای خودتان و بینوایان خودتان تصدق بدهید و در آن ماه برگان خودتان را توقیر و احترام کنید به کوچکتران رحم نمائید و ارحام خود را صله کنید و زبانهایتان را نگاهدارید و چشمها را از آنچه نگاه به آن حلال نیست بپوشید و گوشهاتان را ازآنچه شنیدن آن نارواست ببندید و بر یتیمان مردم ترحم و مهربانی نمائید تا بر یتیمان شما ترحم شود و از گناهان خودتان به سوی خدا بازگشت نمائید و دستهایتان را در اوقا نمازهاتان به دعا بردارید زیرا وقت نماز افضل ساعاتیست که خدای عز و جل به بندگانش به نطر رحمت می نگرد و چون چیزی بخواهند و با او مناجات کنند جوابشان را میدهد و چون ندا کنند لبیک فرماید و دعایشان را مستجاب نماید. ای مردم جانهای شما در گرو کردارهای شماست پس آنها را به طلب آمرزش و استغفار از گرو در آورید و پشتهای شما از بار گناهانتان گران است به طول سجده‌هاتان آنها را سبک سازید و بدانید که خداوند به عزت خود سوگند یاد فرموده است که نماز‌گزاران و سجده‌کنندگان را با آتش عذاب نفرماید و نترساند روزیکه مردم در برابر پروردگار عالمیان بر پا خیزند. ای مردم هر کس از شما روزه دار مؤمنی را دراین ماه افطار دهد در برابر این عمل به نزد خدا برای او ثواب آزاد کردن بنده ایست و آمرزشی نسبت به گناهان گذشته اوست- عرض کردند با رسول الله همگی ما را توان آن نیست که چنین کنیم آن حضرت صلی الله علیه واله فرمود خود را از آتنش نگاه داردی هر چند به بخشی از خرما باشد و ازآتش بپرهیزید هر چند به جرعه آبی باشد . ای مردم هرکس از شما در این ماه خلق خود را نیکو سازد به او پروانه عبور از صراط میدهند در روزیکه در آن روز قدمها می لغزد و هر کس از شما با رغلام و کنیز خود را سبک گرداند و هر کس شر خود ار نگهدارد خداوند غصب او را در روز ملاقات از او باز دارد و هر کس در آن ماه یتیمی را گرامی دارد خداوند در روز ملاقات او را گرامی دارد و هر کس در آن ماه قطع رحم کند خداوند رحمت خود را در روز ملاقات از او قطع نماید .

ای مردم درهای بهشت در این ماه باز است از پروردگار خو بخواهید که آنها را بر روی شما نبندد و درهای دوزخ بسته است از خدا مسئلت کنید که آنها را بر شما نگشاید- و شیاطین در زنجیراند از پروردگار خود بخواهید که آنها را بر شما تسلط ندهد امیرالمؤمنین علیه السلام فرماید که من برخاستم و عرض کرد یا رسول الله صلی الله علیه واله با فضیلت‌ترین اعمال در این ماه کدامست؟ فرمود یا اباالحسن افضل‌ترین اعمال در این ماه پارسائی و دوری است از آنچه خدای عز و جل حرام فرموده است- سپس رسول خدا بگریست عرض کردم یا رسول‌الله چه چیز شمار ار به گریه آورده است فرمود یا علی آنچه که در ین ماه از تو حلال می گردد گویا تورا می بینم که در برابر پروردگار خود نماز می‌گذاری و بدبخت‌ترین اولین وآخرین همدوش و هم قطار پی کننده ناقه صالح برانگیخته می‌شود و ضربتی بر فرق تو میزند و محاسن تو را به خون سرت خضاب می کند- امیرالمؤمنین (ع) فرماید – عرض کردم یا رسول الله صلی الله علیه واله در ان حال دین من در حال سلامت است؟!!- فرمود: آری در سلامت دین خواهی بود- سپس فرمود یا علی- هر کس ترا بکشد مرا کشته است و هر کس به تو کینه بورزد به من کینه ورزیده است و هر کس به تو دشنام دهد مرا دشنام داده است زیرا تو برای من به منزله جان منی روح تو از روح من است و گل تو از گل من چه خدای عزوجل مرا آفریده و ترا آفرید و مرا بر‌گزید و ترا برگزید و مرا برای نبوت و پیمبری اختیار کرد و ترا برای امامت و پیشوائی پس هر کس امامت ترا منکر شود منکر نبوت من شده است-یا علی-تو وصیّ من میباشی و پدر فرزندان من هستی و شوهر دختر منی و جانشین و خلیفه من بر امت من در زندگانی و بعد از مرگ من میباشی فرمان تو فرمان منست و نهی تو نهی من است به آن کسیکه مرا به نبوت برگزید و مرا بهترین خلق قرار داد قسم میخورم که تو حجّت خدا بر خلق او هستی و امین او بر راز او و خلیفه او در بندگان او میباشی.» و از «رساترین» چیزی که در مژده برای ماه رمضان وارد شده است دعای پیغمبر صلی الله علیه واله است برای کسیکه در آن ماه گناهانش آمرزیده نشده باشد آنجا که آن حضرت صلی الله علیه واله فرماید: «هرکس ماه رمضان بر او بگذرد و آمرزیده نشده باشد خدا اورا نیامرزد» و این دعا به لحاظ اینکه او صلی الله علیه واله برا یرحمت عالمیان مبعوث گردیده است بشارت برگی برای وسعت رحمت و عام بودن غفران در این ماه است و الاّ با اینکه او رحمه للعالمین است برای مسلمانان دعا می کند هر چند گناهکار باشد و بدین جهت در این باب اخبار زیادی وارد شده است که شیاطین متمّرد در زنجیراند و درهای بهشت و ابواب رحمت خداوند باز است ودرهای دوزخ بسته است و خداوند شر دشمنان جنّی را باز میدارد و منادی خدای از اول ماه تا آخر آن ندا می کند و در ماهی از ماه های دیگر مانند آن در اخبار وارد نشده است و آنچه در باب منادی در سایر ماه ها وارد شده است آن است که در ثلث آخر شب ندا بلند است جز در شب های جمعه که از اول شب تا آخر شب منادی حق تعالی ندا میکند و همچنین در ماه رجب عموماً و اما ماه رمضان- ندآء از اول ماه تا آخر آن در شبها و روزهای آن وارد است ودر اختصاص ماه رمضان به اجابت دعاء آیه «ادعُوْنُی اَسْتَجْبَ لَکُمْ» وارد گشته است . ۴_مـرحـوم آیت الله قاضـى در ماه رمـضـان بـه مـردم مـى فـرمـود : "مــردم خـودبـیـن نباشید، خدا بین باشید" . از خودبینـى خـارج شدن کـافـى نیست باید خدا بین شد . - در ماه مبارک رمضان از "خدایی" استعفا بدهیم. - بیایید از خدائیمان استعفا بدهیم! ماه رمضان است بیایید دیگر خدا نباشیم؟!. یعنی چه؟ تو که می گویی: "خدا چرا این طور با من رفتار نکردی" یعنی تو هم خدا، من هم یک خدا. این فضولی ها خیلی زشت است. ما کار خودمان را بکنیم خدا هم کار خودش را. حافظ وظیفۀ تو دعا گفتن است و بس/ در بند آن مباش که نشنید یا شنید.

- به آقای قاضی گفته بودند ماه رمضان روزه می گیرید؟ گفته بود تا ببینیم تکلیف چیست. این درس است . طرف می گوید اگر بمیرم روزه ام را می گیرم . خب روزه را برای که می گیری؟!

- ما باید در ماه رمضان عبدالله شویم. اگر کسی سبوعیت در او غلبه کند عبدالکلب است. اگر کسی شهوت در او غلبه کند عبدالخنزیر است. اگر کسی شیطنت در او غلبه کند عبد الشیطان است. عبد الله آن کسی است که سبوعیت و…( شهوت و شیطنت در او غلبه نداشته باشد.)

- این چه میهمانی است که همه اش گرسنگی و تشنگی است؟! پس معلوم می شود غذاهای دیگری هست؛ نوشیدنی های دیگری هست؛ما غافلیم. ذکر های مخصوصی هست. - تا خودمان را پیدا نکنیم خدا را پیدا نمی کنیم. ماه رمضان، ماه پیدا کردن خود است. ما قرآن را گم کردیم؛ خدا را گم کردیم؛ اهل بیت را گم کردیم؛ چرا؟!. اول ماه رمضان گفتیم نبّهنا عن نومة الغافلین (ما را از خواب غافلان بیدار کن)، ولی گفتیم و رفتیم؛ واقعا نخواستیم. آدم اگر بیدار باشد درد را می بیند از کجا می آید؛ آفت را می بیند. ولی خواب اگر بودی نه درد را می بینی… سیل می آید، درنده می آید.

- وقتی شیطان درون تسلیم شود، آن شیطان بیرون کاری نمی تواند بکند. در ماه رمضان، آن شیطان بیرون بسته است تا ما با خودمان ور رویم(و این شیطان درون را مهار کنیم).شماره وایبر:09395758251:اسکایپ:m.rohani14 ایمیل :m.rohani1349@gmail.com

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم تیر 1393ساعت 11:24  توسط محمدروحانی  | 

چهار معجزه شگفت از امام حسن(ع)

با یك دعا درخت خشك میوه داد

 روزی امام حسن علیه السلام برای عمره به سوی مكه عظیمت كردند. در این سفر، فرزند زبیر ایشان را همراهی می‏كرد. در طول مسیر، در مكانی; زیر یك درخت‏خرمای خشكیده به استراحت پرداختند. ابن زبیر به امام علیه السلام عرض كرد: «لو كان فی هذا النخل رطب اكلناه; ای كاش این درخت، خرمای تازه داشت و از آن می‏خوردیم.» امام علیه السلام فرمودند: «اَوَ انت تشتهی الرطب; خرمای تازه هوس كرده‌ای؟» او گفت: آری. امام حسن علیه السلام سر را به سوی آسمان بلند نمودند و دعایی خواندند. در این هنگام درخت، سبز شد و پر از برگ گردید و دارای خرمای فراوانی شد و یاران ایشان از آن درخت‏بالا رفتند و خرمای زیادی چیدند.


مدینة‏المعاجز، چاپ قدیم، ص‏207; مناقب ابن شهر آشوب، همان، ج‏3، ص‏173.

 می‌دانم چه كسی مرا خواهد كشت

روزی امام حسن علیه السلام به فرزندان و بستگان خویش فرمود: «انی اموت بالسم; من با سم به شهادت می‏رسم.» اهل بیت ایشان پرسیدند: چه كسی به شما سم خواهد داد؟ فرمودند: «جاریتی او امراتی ; كنیزم یا همسرم.» به او عرض كردند: «اخرجها عن ملكك علیها لعنة الله; او را - كه لعنت‏خدا بر او باد - از ملك خویش خارج سازید.»

امام علیه السلام فرمودند: «هیهات من اخراجها و مُنیتی علی یدها; هرگز چنین نمی‏كنم و حال آنكه آرزوی من به دست او محقق می‏شود». «ما لی منها محیص و لو اخرجتها ما یقتلنی غیرها كان قضأ مقضیا و امرا واجبا من الله; مرا گریزی از این شهادت نیست و اگر او را خارج كنم كسی غیر از او نیست كه مرا بكشد [درحالی كه] شهادت من قضای حتمی و امر واجبی از ناحیه خداوند است.»

چند روزی از این خبر نگذشته بود كه معاویه (لعنة‏الله علیه) همسر آن حضرت را فریب داد و به واسطه او، آن حضرت را به شهادت رساند. امام علیه السلام درهنگام شهادت به همسرش چنین فرمود: «یا عدوة الله! قتلتنی قاتلك الله اما والله لاتصیبن منی خلفا و لاتنالین من الفاسق، عدو الله خیرا ابدا; ای دشمن خدا! تو مرا كشتی، خدا تو را بكشد، آگاه باش كه به خدا سوگند! از من فرزندی باقی نخواهی گذاشت و از [معاویه] فاسق و دشمن خدا به تو خیری نخواهد رسید.»


مناقب ابن شهر آشوب، همان، ج‏3، ص‏175.

من از خدا پسر می‌خواهم

در سفری امام حسن علیه السلام با پای پیاده به سوی مكه حركت می‏كرد. در میانه راه پای مبارك آن حضرت ورم نمود و شخصی به ایشان عرض كرد: «لو ركبت لیسكن عنك هذا الورم; ای كاش سوار مركب می‏شدید تا این ورم [پای] شما تسكین پیدا كند.» امام علیه السلام فرمودند: «كلا و لكنا اذا اتینا المنزل فانه یستقبلنا اسود معه دهن یصلح لهذا الورم فاشتروا منه و لاتماسكوه; هرگز! [سوار بر مركب نمی‏شوم] و لكن وقتی به منزلگاه [بعدی] رسیدیم، شخص سیاه پوستی نزد ما می‏آید كه روغنی دارد و برای [درمان] این ورم خوب است، روغن را از او بخرید و نسبت‏ به او بخل نورزید.»

یكی از غلامان به ایشان عرض كرد: بعد از این منزل منزلی كه شخص سیاه پوستی در آن باشد وجود ندارد تا برای شما روغن بخریم.

امام فرمودند: «آری چنین كسی را خواهیم یافت.» پس از آنكه مقداری راه پیمودند، شخص سیاه پوستی جلوی آنها آمد، امام علیه السلام فرمود: آن سیاه پوست نزد شماست، روغن را از او بخرید.

آن شخص سؤال كرد: این روغن را برای چه كسی می‏خواهید؟ شخصی گفت: برای حسن بن علی علیهما السلام.

آن سیاه پوست گفت: مرا نزد او ببرید. پس از آنكه او به نزد امام علیه السلام آمد، عرض كرد: «یابن رسول الله! انی مولاك لاآخذ ثمنا و لكن ادع الله ان یرزقنی ولدا سویا ذكرا یحبكم اهل البیت; ای فرزند رسول خدا! من غلام تو هستم و پول این روغن را نمی‏گیرم. لكن از خدا بخواه كه پسری سالم به من عطا كند كه دوستدار شما اهل بیت‏باشد.» بعد از آن به بركت دعای امام علیه السلام آن شخص دارای چنین فرزندی شد.


مناقب ابن شهر آشوب، همان، ج‏3، ص‏174; مدینة المعاجز، چاپ قدیم، ص‏206; بحارالانوار، همان، ج‏43، ص‏324.

كودكی كه یك قوم را نجات داد

حذیفة بن یمان نقل می‏كند كه روزی بر بلندای كوهی، درمجاورت پیامبر بودیم و امام حسن علیه السلام كه كودكی خردسال بود، با وقار و طمانینه در حال راه رفتن بود. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: «ان جبرئیل یهدیه و میكائیل یسدده و هو ولدی والطاهر من نفسی و ضلع من اضلاعی هذا سبطی و قرة عینی بابی هو; همانا جبرئیل او را همراهی می‏كند و میكائیل از او محافظت می‏نماید و او فرزند من و انسان پاكی از نفس من و عضوی از اعضأ من و فرزند دختر و نور چشم من است. پدرم فدای او باد.»

پیامبر صلی الله علیه و آله ایستاد و ما هم ایستادیم، ایشان به امام حسن علیه السلام فرمود: «انت تفاحتی و انت ‏حبیبی و مهجة قلبی; تو ثمره من و محبوب من و روح و روان منی.»

در این هنگام یك مرد اعرابی به سوی ما می‏آمد، حضرت صلی الله علیه و آله فرمود: مردی به سوی شما می‏آید كه با كلامی تند با شما سخن می‏گوید و شما از او بیمناك می‏شوید. او سؤالهایی خواهد پرسید و در كلامش درشتی و تندی است.

اعرابی نزدیك شد و بدون اینكه سلام كند گفت: كدام یك از شما محمد است؟ گفتیم: چه می‏خواهی؟ پیامبر صلی الله علیه و آله به او فرمودند: «مهلا; آهسته [ای اعرابی].» او كه از این برخورد، پیامبر صلی الله علیه و آله را شناخت گفت: «یا محمد! لقد كنت ابغضك و لم ارك والآن فقد ازددت لك بغضا; ای محمد! درگذشته كینه تو را به دل داشتم ولی تو را ندیده بودم و الآن بغضم نسبت‏ به تو بیشتر شد.»

پیامبر صلی الله علیه و آله تبسم كردند، ما خواستیم به اعرابی حمله كنیم كه آن حضرت با اشاره ما را منع فرمودند. اعرابی گفت: تو گمان می‏كنی پیامبری؟ نشانه و دلیل نبوت تو چیست؟ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: «ان احببت اخبرك عضو من اعضائی فیكون ذلك اوكد لبرهانی; اگر دوست داشته باشی عضوی از اعضأ من به تو خبر دهد تا برهانم كامل‏تر شود.»

اعرابی پرسید: مگر عضو می‏تواند سخن بگوید؟ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: «نعم، یا حسن قم; آری، ای حسن! برخیز.» آن مرد امام حسن علیه السلام را به خاطر كودكیش، كوچك شمرد و گفت: پیامبر فرزند كوچكی را می‏آورد و بلند می‏كند تا با من تكلم كند. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: «انك ستجده عالما بما ترید; تو او را به آنچه اراده كرده‏ای دانا خواهی یافت.» امام حسن علیه السلام شروع به تكلم كرد و فرمود: «مهلا یا اعرابی!

ما غبیا سألتَ وابن غبی     بل فقیها اذن و انت الجهول

فان تك قد جهلت فان عندی     شفأ الجهل ما سال السؤول

و بحرا لاتقسمه الدوالی     تراثا كان اورثه الرسول

آرام باش ای اعرابی! تو انسانی كند ذهن و فرزند شخص كند ذهن سؤال نكردی، بلكه از یك فقیه و دانشمند سؤال كرده‏ای ; ولی تو جاهل و نادانی.

پس اگر تو نادانی، همانا شفای جهل تو نزد من است; زمانی كه سؤال كننده‏ای سؤال كند. دریای علمی نزد من است كه آن را با هیچ ظرفی نمی‏توان تقسیم كرد و این ارثی است كه پیامبر صلی الله علیه و آله از خود به جای گذاشته است.»

سپس فرمودند: «لقد بسطت لسانك و عدوت طورك و خادعت نفسك غیر انك لاتبرح حتی تؤمن ان شأ الله; هر آینه زبانت را باز كردی و از حد خود فراتر رفتی و خود را فریفتی، ولی از اینجا نمی‏روی مگر اینكه ایمان می‏آوری، اگر خدا بخواهد.»

بعد از آن، امام علیه السلام جزء به جزء وقایعی را كه برای او اتفاق افتاده بود، بیان كرد و فرمود: «شما درمیان قومتان اجتماع كردید وگمان كردید كه پیامبر صلی الله علیه و آله فرزندی ندارد و عرب هم از او بیزار است، لذا خون خواهی ندارد و تو خواستی او را بكشی و نیزه‏ات را برداشتی، ولی راه بر تو سخت‏شد، در عین حال از تصمیم خود منصرف نشدی و در حال ترس و واهمه به سوی ما آمدی. من به تو از سفرت خبر می‏دهم كه در شبی صاف و بدون ابر خارج شدی، ناگهان باد شدیدی وزیدن گرفت و تاریكی شب بیشتر شد و باران شروع به باریدن كرد و تو با دلتنگی تمام باقی ماندی و ستاره‏ای در آسمان نمی‏دیدی تا بواسطه آن راه را پیدا كنی....»

مرد عرب با تعجب گفت: «من این قلت‏ یا غلام هذا، كانك كشفت عن سوید قلبی و لقد كنت كانك شاهدتنی و ما خفی علیك شی‏ء من امری و كانه علم الغیب; ای كودك! این خبرها را از كجا گفتی؟ تو از تاریكی و سیاهی قلب من پرده برداشتی، گویا تو مرا نظاره كرده بودی و از حالات من چیزی بر تو مخفی نیست; چنان كه گویی این علم غیب است.»سپس آن مرد به دست امام حسن علیه السلام مسلمان شد و رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مقداری قرآن به او آموخت و او از پیامبر صلی الله علیه و آله اجازه گرفت و به سوی قوم و قبیله خود بازگشت و عده‏ای را به دین اسلام وارد كرد.

بعد از آن، هر موقع كه امام حسن علیه السلام را می‏دیدند، خطاب به ایشان می‏گفتند: «لقد اعطی مالم یعط احد من الناس; همانا به امام حسن علیه السلام نعمتی عطا شده كه به احدی داده نشده است.»


بحارالانوار، مجلسی، همان، ج‏43، ص‏333 - 335.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم دی 1392ساعت 22:17  توسط محمدروحانی  | 

- كا، الكافي الْحُسَيْنُ بْنُ أَحْمَدَ قَالَ حَدَّثَنِي أَبُو كُرَيْبٍ وَ أَبُو سَعِيدٍ الْأَشَجُّ قَالَ حَدَّثَنَا عَبْدُ اللَّهِ بْنُ إِدْرِيسَ عَنْ أَبِيهِ إِدْرِيسَ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ الْأَوْدِيِّ قَالَ لَمَّا قُتِلَ الْحُسَيْنُ ع أَرَادَ الْقَوْمُ أَنْ يُوطِئُوهُ الْخَيْلَ- فَقَالَتْ فِضَّةُ لِزَيْنَبَ يَا سَيِّدَتِي إِنَّ سَفِينَةَ كُسِرَ بِهِ فِي الْبَحْرِ- فَخَرَجَ بِهِ إِلَى جَزِيرَةٍ فَإِذَا هُوَ بِأَسَدٍ- فَقَالَ يَا أَبَا الْحَارِثِ أَنَا مَوْلَى رَسُولِ اللَّهِ ص- فَهَمْهَمَ بَيْنَ يَدَيْهِ حَتَّى وَقَفَهُ عَلَى الطَّرِيقِ- وَ الْأَسَدُ رَابِضٌ فِي نَاحِيَةٍ- فَدَعِينِي أَمْضِي إِلَيْهِ فَأُعْلِمَهُ مَا هُمْ صَانِعُونَ غَداً- قَالَ فَمَضَتْ إِلَيْهِ فَقَالَتْ‏

17- در كتاب: كافى از ادريس بن عبد اللَّه اودى روايت ميكند كه گفت:

 

- عن إدريس بن عبد اللّه الأزديّ، قال: لمّا قتل الحسين صلوات اللّه عليه أراد القوم أن يوطئوه الخيل، فقالت فضّة لزينب عليها السلام: يا سيّدتي، إنّ سفينة مولى رسول اللّه (ص) ركب البحر، فانكسرت السفينة، فوقع إلى الجزيرة، فإذا هو بأسد، فقال: يا أبا الحارث، أنا مولى رسول اللّه (ص). فهمهم السبع بين يديه حتّى أوقفه على الطريق، و أسد رابض في ناحية، فدعيني أمضي إليه، فأعلمه ما هم صانعون.

كلينى به سند معتبر روايت كرده است كه چون حضرت امام حسين عليه السّلام را شهيد كردند، آن كافران اراده كردند كه اسب بر بدن مبارك آن حضرت بتازند، چون اين خبر به اهل بيت رسالت رسيد، اندوه و مصيبت ايشان مضاعف گرديد، پس فضّه خادمه حضرت فاطمه زهرا عليها السّلام به نزد زينب خاتون آمد و گفت: اى خاتون من چون سفينه آزاد كرده رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم كشتى او در دريا شكست و به جزيره‏اى افتاد در آن جزيره شيرى را ديد و به آن شير گفت: منم سفينه آزاد كرده رسول خدا، شير چون نام آن حضرت را شنيد همهمه كرد و از پيش او روانه شد و او را به راه رسانيد، و در اين ناحيه ما شيرى هست مرا رخصت ده كه بروم و آن شير را خبر كنم كه اين كافران چنين اراده‏اى كرده‏اند، زينب خاتون او را مرخّص گردانيد. چون فضّه به نزديك شير رسيد گفت: اى ابو الحارث، شير سر برداشت، ف

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم دی 1392ساعت 22:15  توسط محمدروحانی  | 
وزیر امور مهاجرین افغانستان عازم تهران شد چاپفرستادن به ایمیل
سه شنبه ، 12 شهریور 1392 ، 12:27

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی استانداری تهران ،در حالیکه سه روز دیگر مهلت اقامت مهاجرین افغانستانی دارای ویزه های یکساله در ایران به پایان می رسد، جماهیر انوری؛ وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان برای رایزنی با مقامات ایرانی در این زمینه امروز عازم تهران پایتخت این کشورشد.

به گزارش خبرگزاری آوا، حدود چهار صد و هشتاد هزار نفر از اتباع افغانستان با چنین وضعیتی مواجه می باشند.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران اوایل ماه شهریور اعلام کرد که هنوز در خصوص وضعیت این دسته از مهاجرین (دارندگان ویزای یکساله) تصمیمی اتخاذ نشده است.
این مقام ایرانی خاطر نشان کرد: اگر تصمیم نهایی براین شد که این دسته از اتباع، خاک ایران را ترک کنند، فرصتی مشخص برای آنان تعیین می شود که در آن فاصله زمانی این افراد مکلف هستند خاک ایران را ترک کنند در غیر این صورت با آنان برخورد قانونی انجام می شود.
در واکنش به اظهارات این مقام ایرانی، سخنگوی وزارت خارجه کشور افغانستان خاطر نشان کرد: ما از برگشت تمام هموطنان عزیز خود از سر تاسر جهان به افغانستان خوشحالیم، البته این امر نباید سبب مشکلات و یا چالش هایی برای افغانستانی هایی که در داخل کشور هستند، شود.
این یک طرح بزرگ است که باید به صورت خردمندانه، سنجیده شده و تدریجی عملی شود.

هدف سفر این هیات افغانستانی، گفتگو با مقامات ایران در مورد تمدید ویزه کار (
۴۰۰) تا (۶۰۰) هزار افغانستانی است که تمدید ویزاهایشان به تاریخ ۱۵
ماه شهریور به پایان می رسد.

گفته می شود که وزیر امور مهاجرین حامل نامه رسمی حامد کرزی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان به رییس جمهور ایران نیز می باشد.

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم شهریور 1392ساعت 12:2  توسط محمدروحانی  | 

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه از سفر وزیر مهاجران افغانستان به تهران برای مذاکره درباره وضعیت اتباع غیرمجاز در ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پرتال وزارت امورخارجه،سید عباسی عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ، با اشاره به درخواست وزارت خارجه افغانستان از ایران برای تمدید ویزای افغان‌های غیرمجاز گفت: در چارچوب طرح ساماندهی مهلت ویزایی افغان‌های غیرمجاز که یک سال بوده است شهریورماه به پایان می‌رسد و افغان‌هایی که در ایران هستند و مجوز اقامت ندارند در پایان دوره‌ای مشخص که زمان آن فرا رسیده است باید ایران را ترک کنند. در عین حال دولت افغانستان درخواست کرده است که این طرح تمدید شود و مهلت بیش‌تری به افغان‌هایی که در ایران به سر می‌برند داده شود و این درخواست در حال بررسی و مذاکره است.

وی گفت: وزیر مهاجران افغانستان به‌زودی برای مذاکره در این باره به تهران می‌آید و مذاکرات میان مقامات افغان و وزارت کشور انجام خواهد شد و بعد از این تصمیم‌گیری می‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم شهریور 1392ساعت 11:58  توسط محمدروحانی  | 

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه از سفر وزیر مهاجران افغانستان به تهران برای مذاکره درباره وضعیت اتباع غیرمجاز در ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پرتال وزارت امورخارجه،سید عباسی عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ، با اشاره به درخواست وزارت خارجه افغانستان از ایران برای تمدید ویزای افغان‌های غیرمجاز گفت: در چارچوب طرح ساماندهی مهلت ویزایی افغان‌های غیرمجاز که یک سال بوده است شهریورماه به پایان می‌رسد و افغان‌هایی که در ایران هستند و مجوز اقامت ندارند در پایان دوره‌ای مشخص که زمان آن فرا رسیده است باید ایران را ترک کنند. در عین حال دولت افغانستان درخواست کرده است که این طرح تمدید شود و مهلت بیش‌تری به افغان‌هایی که در ایران به سر می‌برند داده شود و این درخواست در حال بررسی و مذاکره است.

وی گفت: وزیر مهاجران افغانستان به‌زودی برای مذاکره در این باره به تهران می‌آید و مذاکرات میان مقامات افغان و وزارت کشور انجام خواهد شد و بعد از این تصمیم‌گیری می‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم شهریور 1392ساعت 11:58  توسط محمدروحانی  | 

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه از سفر وزیر مهاجران افغانستان به تهران برای مذاکره درباره وضعیت اتباع غیرمجاز در ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پرتال وزارت امورخارجه،سید عباسی عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه ، با اشاره به درخواست وزارت خارجه افغانستان از ایران برای تمدید ویزای افغان‌های غیرمجاز گفت: در چارچوب طرح ساماندهی مهلت ویزایی افغان‌های غیرمجاز که یک سال بوده است شهریورماه به پایان می‌رسد و افغان‌هایی که در ایران هستند و مجوز اقامت ندارند در پایان دوره‌ای مشخص که زمان آن فرا رسیده است باید ایران را ترک کنند. در عین حال دولت افغانستان درخواست کرده است که این طرح تمدید شود و مهلت بیش‌تری به افغان‌هایی که در ایران به سر می‌برند داده شود و این درخواست در حال بررسی و مذاکره است.

وی گفت: وزیر مهاجران افغانستان به‌زودی برای مذاکره در این باره به تهران می‌آید و مذاکرات میان مقامات افغان و وزارت کشور انجام خواهد شد و بعد از این تصمیم‌گیری می‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم شهریور 1392ساعت 11:58  توسط محمدروحانی  | 

  بسم الله الرحمن الرحيم

فرم استشهاد محلي نوزادان درمنزل

اينجانبان امضاء كنندگان برگه ذيل شهادت ميدهيم

در تاریخ 14/1/1389فرزند/دخترد درشهرستان نیریزخیابان آیت الله صدوقی کوچه مهدکودک لاله ها 

 به دنیا آمده است 

 به نام:  زیبا  شهرت        جعفری      اسم گذاري شده است

   مشخصات پدر

   نام  نیازعلی  نام خانوادگي  جعفری   تبعه افغانستان کارت شناسایی         141934900001     

  مشخصات مادر

      نام    زهرا     نام خانوادگي    محمدی     تبعه افغانستان کدشناسایی        141946200001

  ********************************

  گواهي كنندگان

1-نام    قادر         نام خانوادگي       جعفری       تبعه  افغانستان      كدشناسائي    141934400007

2-نام    قربانعلی  نام خانوادگي     رضایی         تبعه افغانستان       كدشناسائي  141934500084 

3-نام     گل احمد   نام خانوادگي     جعفری        تبعه افغانستان        كدشناسائي    141931900001

4-نام    عوض       نام خانوادگي     محمدی       تبعه افغانستان        كدشناسائی   141934800088

امضاء و مهر شوراي محل

امضاء و مهر نيروي انتظامي محل

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم شهریور 1392ساعت 17:17  توسط محمدروحانی  | 
س: با توجه به الزام آزمايش عدم اعتياد که با نمونه‌گيرى ادرار زوجين مشخص مى‌شود، فرد کارمند موظف به نگاه مستقيم به عورت فرد مراجعه‌کننده است و زوجين هم بايد جهت حصول اطمينان عورت خود را باز بگذارند، تکليف و وظيفه شرعى ناظر آزمايشگاه و زوجين را ذکر فرماييد.
ج) کشف عورت ديگران و نگاه کردن به آن و وادار کردن صاحب عورت به کشف عورت در برابر ديگران، جايز نيست مگر آنکه ضرورتى مثل رعايت قانون و يا معالجه، آن را اقتضا کند.
س: حكم شرعى الصاق عكس‌هاى مبتذل بر اجناس با هدف فروش بيش‌تر چيست؟ آيا اسلام به مشتريان هم توصيه به ترك خريد اين اجناس را مى‌كند يا نهى دينى فقط به فروشندگان است؟
ج) چاپ، نشر، خريد و فروش و ترويج عكس‌هاى مبتذل و الصاق آنها بر روى اجناس كه موجب انحراف و فساد جوانان شده و يكى از مظاهر تهاجم فرهنگی و ترويج فرهنگ منحطّ غرب مى‌باشد، جايز نيست.
س: در مسأله پوشش بانوان:
الف: آيا بازگذاشتن وجه و كفين در ملأ عام، براى زن جايز است يا خير؟
ب: در صورتى كه جايز باشد، آيا نگاه مرد نامحرم به وجه و كفين بدون قصد لذت و خوف گناه، جايز است يا خير؟
ج: نگاه كردن به وجه و كفين گويندگان زن اخبار كه به صورت مستقيم پخش مى‌شود، چه حكمى دارد؟
ج) الف: در صورتى كه آرايش و زينت نداشته باشد، مانعى ندارد.
ب: در فرض مرقوم اشكال ندارد.
ج: اگر آرايش نشده باشد و نگاه همراه با لذت نباشد، اشكال ندارد.
ديدن فيلم‌هاى مبتذل

س: حکم ديدن فيلم‌هاى مبتذل چيست؟
ج) ديدن فيلم‌هاى مستهجن و حاوى منکرات، موجب تقويت هواهاى شيطانى نفس، تضعيف اراده و ايمان و زمينه‌ساز ترتب مفاسد و گناهان بوده و به هيچ وجه جايز نيست.
+ نوشته شده در  جمعه یکم شهریور 1392ساعت 11:59  توسط محمدروحانی  | 
اطلاعیه شماره( 2) کارت های آمایش

اطلاعیه شماره 2

بسمه تعالی

قابل توجه اتباع خارجی دارنده کارت آمایش معتبر

پیرو اطلاعیه شماره 1 و معرفی سامانه اینترنتی به نشانی: samandehi-nobat.ir برای دریافت تاریخ نوبت مراجعه به مراکز اداری آمایش ، سامانه از مورخ 6 خرداد 92 آغاز به کار نمود و طبق برنامه در مورخ 20 تیر ماه غیر فعال خواهد شد.

بررسی های آماری حاکی از شرکت اکثریت مخاطبین در سامانه نوبت دهی است که به منظور تکریم فزونتر پناهندگان ،کاهش حجم مراجعات اداری و تنظیم زمان مراجعه در جلوگیری از اتلاف وقت و صرفه جوئی در هزینه های پناهندگان جمعی طراحی شده است ..لیکن نظر به اینکه بخشی از جمعیت پناهندگان افغانی در استانهای خراسان رضوی-خراسان جنوبی-کرمان-یزد-سمنان-گلستان-فارس-بوشهر-اصفهان-مرکزی-قزوین- قم و تهران تا تاریخ اطلاعیه در سامانه ثبت نام ننموده اند لذا تاریخ مراجعه به سامانه برای یک نوبت و تا ساعت 24 روز 31 تیر ماه تمدید می گردد.

بدینوسیله به اطلاع آندسته از پناهندگان جمعی افغانستانی دارنده کارت آمایش 8 که تا کنون به هر دلیل در سامانه ثبت نام ننموده اند می رساند که با توجه به دسترسی سریع و ساده به سامانه از طریق رایانه های شخصی متصل به اینترنت و یا مراجعه کافی نتها لازم است در اسرع وقت و تا قبل از 31 تیر ماه به سامانه مراجعه و ثبت نام نمایند.

بدیهی است پس از تاریخ مزبور سامانه مسدود و تمدید مدارک امایش صرفاً پس از اثبات و احراز دلایل عدم ثبت نام،صرف هزینه های مربوطه ، طی مراحل اداری متعدد و در مهلت زمانی محدود احتمالی ممکن خواهد بود.همچنین نظر به انقضاء مدارک آمایش 8 از مهر سال 92 پناهندگان جمعی که در مهلت مقرر ثبت نام ننمایند باید توجه داشته باشند که مشمول قوانین و مقررات مربوط به اتباع خارجی غیر قانونی خواهند بود.

ضمناً معدودی از پناهندگان جمعی که علیرغم مراجعه به سامانه به دلیل نرم افزاری موفق به ثبت نام نشده‏اند می باید برای تعیین تکلبف تا 31 تیر ماه به دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استان محل سکونت مراجعه نمایند.

وزارت کشور

اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی

15 تیر 1392

+ نوشته شده در  جمعه یکم شهریور 1392ساعت 11:38  توسط محمدروحانی  | 
شهریور پایان حضور افغانی های غیرپناهنده در ایرانمدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اعلام کرد: بر اساس مهلت قانونی روادید افغانیهای غیر پناهنده 15 شهریور فاقد اعتبار است و باید خاک ایران را ترک کنند.

به گزارش اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی به نقل از خبرگزاری مهر، عزیزکاظمی از تشکیل جلسه با دکتر نصیر احمد نور سفیر افغانستان در ایران خبر داد و گفت: این دیدار به درخواست خود سفیر انجام شد تا در مورد برخی مناسبات و تفاهم نامه های چهار جانبه بحث و گفتگو کنیم. در این جلسه در مورد مصوبات کمیسیون سه جانبه و چهارجانبه ( ایران، کمیساریا، افغانستان و پاکستان) و بازگشت داوطلبانه پناهندگان صحبت کند.

مدیرکل اتباع خارجه وزارت کشور در پاسخ به اینکه آیا بر اساس تفاهم نامه ها و مهلت قانونی باید اتباع افغان غیر پناهنده ایران را ترک کنند گفت: بر اساس مهلت قانونی اتباع غیر پناهنده بعد از طرح ساماندهی اتباع روادیدشان تا 15 شهریور ماه اعتبار دارد و باید قبل از 15 شهریور خاک ایران را ترک کنند.

وی اظهار داشت: سفیر افغانستان درخواست دارد تا مهلت قانونی تمدید شود و همچنان با دولت ایران در حال رایزنی هستند ولی هنوز طرف ایرانی (وزارت کشور) پاسخی نداده است.

عزیز کاظمی در مورد اجرای مصوبات آخرین اجلاس چهارجانبه هم گفت: طرف ایرانی کار چندانی ندارد و شرایط را برای خروج پناهندگان ایجاد کرده است. البته باید طرف افغانی بر اساس توافقاتی که کرده بستر مناسب اعم از تامین زمین و مسکن را ایجاد کند تا پناهندگان بتوانند با خیالی آسوده پا به کشور خود بگذارند و مشغول کار و زندگی شوند.

مدیرکل اتباع خارجه وزارت کشور اظهار داشت: نوزدهمین اجلاس چهارجانبه کمیساریا، پاکستان، افغانستان و ایران اواسط شهریورماه سال جاری برگزار می شود که میزبان این دوره پاکستان است.

عزیزکاظمی همچنین در مورد اعزام پناهندگان افغان در ایران به حج هم گفت: پیش از این پناهندگان افغانی از ایران به مکه اعزام می شدند ولی دولت عربستان می گوید باید خود افغانستان حجاج افغان را اعزام کند. البته ایران هم نمی تواند از سهمیه حجاج خود استفاده کند که در این مورد هم در حال گفتگو با اعضای اجلاس هستیم.

+ نوشته شده در  جمعه یکم شهریور 1392ساعت 11:19  توسط محمدروحانی  | 
شهریور پایان حضور افغانی های غیرپناهنده در ایرانمدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اعلام کرد: بر اساس مهلت قانونی روادید افغانیهای غیر پناهنده 15 شهریور فاقد اعتبار است و باید خاک ایران را ترک کنند.

به گزارش اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی به نقل از خبرگزاری مهر، عزیزکاظمی از تشکیل جلسه با دکتر نصیر احمد نور سفیر افغانستان در ایران خبر داد و گفت: این دیدار به درخواست خود سفیر انجام شد تا در مورد برخی مناسبات و تفاهم نامه های چهار جانبه بحث و گفتگو کنیم. در این جلسه در مورد مصوبات کمیسیون سه جانبه و چهارجانبه ( ایران، کمیساریا، افغانستان و پاکستان) و بازگشت داوطلبانه پناهندگان صحبت کند.

مدیرکل اتباع خارجه وزارت کشور در پاسخ به اینکه آیا بر اساس تفاهم نامه ها و مهلت قانونی باید اتباع افغان غیر پناهنده ایران را ترک کنند گفت: بر اساس مهلت قانونی اتباع غیر پناهنده بعد از طرح ساماندهی اتباع روادیدشان تا 15 شهریور ماه اعتبار دارد و باید قبل از 15 شهریور خاک ایران را ترک کنند.

وی اظهار داشت: سفیر افغانستان درخواست دارد تا مهلت قانونی تمدید شود و همچنان با دولت ایران در حال رایزنی هستند ولی هنوز طرف ایرانی (وزارت کشور) پاسخی نداده است.

عزیز کاظمی در مورد اجرای مصوبات آخرین اجلاس چهارجانبه هم گفت: طرف ایرانی کار چندانی ندارد و شرایط را برای خروج پناهندگان ایجاد کرده است. البته باید طرف افغانی بر اساس توافقاتی که کرده بستر مناسب اعم از تامین زمین و مسکن را ایجاد کند تا پناهندگان بتوانند با خیالی آسوده پا به کشور خود بگذارند و مشغول کار و زندگی شوند.

مدیرکل اتباع خارجه وزارت کشور اظهار داشت: نوزدهمین اجلاس چهارجانبه کمیساریا، پاکستان، افغانستان و ایران اواسط شهریورماه سال جاری برگزار می شود که میزبان این دوره پاکستان است.

عزیزکاظمی همچنین در مورد اعزام پناهندگان افغان در ایران به حج هم گفت: پیش از این پناهندگان افغانی از ایران به مکه اعزام می شدند ولی دولت عربستان می گوید باید خود افغانستان حجاج افغان را اعزام کند. البته ایران هم نمی تواند از سهمیه حجاج خود استفاده کند که در این مورد هم در حال گفتگو با اعضای اجلاس هستیم.

+ نوشته شده در  جمعه یکم شهریور 1392ساعت 11:19  توسط محمدروحانی  | 

«اطلاعیه»

قابل توجه عموم همشهریان عزیز

با عنایت به ضرورت طرد اتباع بیگانه غیرمجاز به دلیل تبعات ناشی از حضور غیرقانونی آنان در شهرهای مختلف استان توجه عموم را به موارد زیر معطوف می دارد.

1- عقد قرارداد اجاره ساختمان، املاک، اموال منقول و غیرمنقول توسط افراد و بنگاههای معاملاتی به اتباع بیگانه غیرمجاز ممنوع بوده و با متخلف برابر قانون برخورد خواهد شد.

2- حمل و جابجایی اتباع بیگانه غیرمجاز توسط وسیله نقلیه شخصی وعمومی ترمینالها ممنوع و در صورت مشاهده وسیله نقلیه برای بار اول از دو ماه تا شش ماه و برای بار دوم یکسال توقیف خواهد شد.

3- بکارگیری اتباع غیرمجاز در کلیه مشاغل تحت هر شرایطی ممنوع و کارفرمایان متخلف تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

4- ازدواج با اتباع بیگانه غیرمجاز اکیداً ممنوع و در رابطه با اتباع مجاز موأکداً می بایست با اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی قبلاً هماهنگی لازم بعمل آید در غیراینصورت تبعات بعدی آن از جمله عدم هویت فرزندان، ترک ایران به تبعیت از شوهر و ... متوجه آنان خواهد شد.

5- دفاتر ازدواج و طلاق مؤکداً از جاری نمودن صیغه عقد جهت اتباع غیرمجاز جداً خودداری نمایند.

انتظار می رود عموم مردم شریف و بزرگوار به ویژه پایگاههای مقاومت بسیجیان عزیز، شوراهای اسلامی در شناسایی و معرفی اتباع بیگانه غیرمجاز به مراجع قانونی همکاری لازم را با مسئولین ذیربط بعمل آورده و هر گونه اطلاعات و اخبار در خصوص افراد یادشده در شهرستانها را به فرمانداری و بخشداری و در مرکز استان به دفتر امور اتباع خارجی منعکس نمایند. شماره تلفن 2227587 پاسخگوی عموم مردم شریف و بزرگوار خراسان جنوبی در رابطه با اتباع بیگانه غیرمجاز می باشد

اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی

استانداری خراسان

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم مرداد 1392ساعت 10:25  توسط محمدروحانی  | 
رئیس جمهور کرزی به تهران سفر می کندچاپفرستادن به ایمیل
سه شنبه ، 28 خرداد 1392 ، 09:21
پس از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید ایران،
رئیس جمهور کرزی به تهران سفر می کند
حامدکرزی؛ رئیس جمهوری افغانستان طی یک تماس تیلفونی با داکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران، پیروزی وی را در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور تبریک گفت.
به گزارش خبرگزاری آوا، حامد کرزی که پیش از این با صدور بیانیه ای برگزاری موفقانه انتخابات ریاست جمهوری را به مردم ایران تبریک گفته بود، شب گذشته بار دیگر در این تماس تیلفونی برای داکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب
ایران و ملت برادر ایران آرزوی سعادت و خوشبختی نمود.
حامد کرزی گفت که افغانستان آماده هر گونه همکاری با کشور دوست و برادر ایران می باشد.
رنیس جمهور در این تماس تیلفونی خاطر نشان کرد که پس از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید ایران، در یک فرصت مناسب به آن کشور سفر خواهد کرد.
در مقابل داکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه برای مردم افغانستان موفقیت و خوشبختی آرزو نمود، از تماس تیلفونی رئیس جمهور کشور تشکری کرد و از حامد کرزی خواست تا به ایران سفر نماید.
+ نوشته شده در  جمعه هفتم تیر 1392ساعت 11:49  توسط محمدروحانی  | 
مراحل شرکت در طرح آمایش9 چاپفرستادن به ایمیل
دوشنبه ، 27 خرداد 1392 ، 09:38

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اتباع ومهاجرین خارجی استانداری تهران

"قابل توجه اتباع افغانی دارندگان کارت آمایش 8

مراحل شرکت در طرح آمایش9

الف:انجام کارهای مقدماتی:

ودریافت پرینت نوبت.www.samandehi-nobat.ir 1-مراجعه به اینترنت سایت

2-مراجعه به پایگاه مربوطه(سلیمانخانی یا گل تپه)در تاریخ و ساعت تعیین شده در روی پرینت نوبت دهی به همراه مدارک ذیل:

-اصل فیش بانکی به مبلغ هر نفر 35000 ریال به شماره حساب سیبای 0104422817003 بانک ملی شعبه اسکان کد 0271 بنام شرکت تعاونی شتکا.

-اصل فیش بانکی به مبلغ هر نفر 75000 ریال به شماره حساب 1131239006 217 بنام خزانه داری استان.

-اصل کارتهای آمایش 8 کلیه اعضاء خانوار

توضیح:مراجعه سرپرست و یا یک نفرترجیحا از اعضاء ذکور بالای 18 سال خانوار به شعبه کفایت می کند.

3-دریافت برگ تردد بین شهری 90 روزه به تعداد اعضاء خانوار از اپراتور.

4-اتمام مرحله کارهای مقدماتی و خروج از پایگاه.

ب:انجام کارهای تکمیلی و دریافت کارت:

1- مراجعه مجدد به پایگاه پس از یکماه از تاریخ صدور برگ تردد و به همراه مدارک ذیل:

-اصل برگه های تردد بین شهری 90 روزه

-اصل فیش واریزی عوارض خدمات شهری

-اصل و یا کپی ویا رسید کارت کار.

2-دریافت اصل کارت های آمایش 9 (کارت آمایش 8 با تاریخ اعتبار جدید

7-پایان کار و خروج از پایگاه.

اتباع عراقی:

- کلیه اتباع عراقی جهت دریافت کارتهای جدید خود به پایگاه مربوطه ( سلیمانخانی و یا گل تپه مراجعه نمایند.)

+ نوشته شده در  جمعه هفتم تیر 1392ساعت 11:44  توسط محمدروحانی  | 
فارس موفق در حوزه مقابله با اقامت اتباع خارجي غير قانوني استان فارس در حوزه مقابله موثر با اقامت و اشتغال اتباع خارجي غير قانوني، نمونه اي موفق براي كشور است. به گزارش اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، دبير كميسيون ساماندهي اتباع خارجي وزارت كشور با تقديم لوح سپاسي از استاندار فارس تقدير نمود. در اين لوح خطاب به صادق عابدين آمده است: رسيدگي به امور اتباع خارجي با توجه به تاثيرات مستقيم بر مباني امنيتي اقتصادي و اجتماعي از اهميت خاصي برخوردار است. پيچيدگي هاي اين حوزه كه متاثر از تعاملات بين المللي و منطقه اي است نيازمند مديريتي بصير، آگاه و در صحنه است؛ بايد گفت استان فارس طي دو سال گذشته با تشكيل كارگروه اتباع خارجي به رياست مستمر جنابعالي تبديل به الگويي موفق براي مقابله موثر با اقامت و اشتغال اتباع خارجي غيرقانوني در كشور شده است. كاظمي بيان كرد: بدين وسيله از زحمات جنابعالي در تحقق اهداف ساماندهي اتباع خارجي صميمانه تقدير و تشكر كرده، توفيق روز افزون جنابعالي را در خدمت به نظام مقدس جمهوري اسلامي مسئلت دارم.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1392ساعت 11:31  توسط محمدروحانی  | 
840 هزار نفر افغاني و چهل هزار نفر عراقي پناهنده در ايران سكونت دارند
مديركل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور در سخنان خود در روز پناهنده اعلام داشتند 840 هزار نفر افغاني و چهل هزار نفر عراقي پناهنده همچنان در ايران سكونت دارند، ايشان اعلام داشتند علاوه بر پناهندگان 480 هزار نفر از اتباع خارجي افغاني با پاسپورت و اقامت قانوني در كشور حضور دارند.
بنابراين مجموع اقامت قانوني اتباع افغانستاني در ايران به حدود يك ميليون و سيصد هزار نفر مي رسد.
آقاي كاظمي در بخش ديگري از سخنراني خويش اعلام داشتند در سال تحصيلي 91-92 سيصد و سي هزار نفر از پناهندگان و اتباع خارجي قانوني در مدارس جمهوري اسلامي ايران مشغول تحصيل بوده و محدوديتي براي تحصيل آنان در سال آينده در كشور وجود ندارد، اين افراد مي توانند با ارائه كارت پناهندگي و يا پاسپورت در مدارس محل اقامت خويش ثبت نام كنند . وي در بخش ديگري از سخنان خويش اعلام داشتند در سال جاري 207 هزار نفر از اقشار آسيب پذير پناهندگان در ايران به صورت رايگان بيمه شده اند و ساير پناهندگان هم مي توانند با پرداخت سرانه 90 هزار تومان تحت پوشش بيمه درماني قرار گيرند.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1392ساعت 11:29  توسط محمدروحانی  | 

بخشی از آیه 197 سوره بقره

*وَ تَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوى‏ وَ اتَّقُونِ يا أُولِي الْأَلْبابِ*

*و توشه راه آخرت برگیرید همانا که بهترین زاد و توشه دست افشاندن است (از هر آنچه شایسته نیست) و ای صاحبان خرد، خداترس باشید و تقوا پیشه کنید*

*لطیفه و شیرینی این آیه در این است که خداوند در آغاز می فرماید که زاد و توشه گرد آورید برای راهی که به سوی کمال دارید و ذهن آدمی طبعا بدین جانب میل می کند که باید چیزی به عنوان توشه فراهم آورد اما ناگهان متوجه می شود که نیاز به برگرفتن توشه‌ای نیست زیرا بهترین توشه این است که دست بیفشاند از هر چه غیر حق است و این است معنی ساده زیستی.

* کلمه تقوی از نظر صرفی در اصل «وقوی» بوده است زیرا این کلمه از وقایت به معنای حفظ کردن و نگهبانی کردن می آید و شاید بتوان گفت بهترین تعریف تقوی نگهبانی آدمی است خویشتن را از هر گونه آلودگی و پاک بیرون رفتن از عرصه عالم خاکی و این نگهبانی بهترین توشه است.


از این کلمه ترسیدن و پروا کردن نیز گرفته اند که باز به همان معنی اول بر نی گردد، زیرا وقتی آدمی از پروردگار خویش یعنی از ناخشنودی او ترسید بی اختیار دست خود را از آنچه او روا نمیدارد خواهد کشید.

لذا در پایان آیه می فرماید: ای صاحبان خرد از من که پروردگارتان هستم حذر کنید وعارفان از این آیه چنین دریافته اند که آن معشوق یگانه عالم بسیار غیور است و به هیچ روی رضایت نمی دهد که عاشق به غیر او نظر کند زیرا در این صورت روی خواهد گرداند و از این عذاب بالاتر چیست که معشوق از آدمی روی بگرداند، معشوقی که بدون او حیاتی و سعادتی نیست.


+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1392ساعت 11:11  توسط محمدروحانی  | 
حامد کرزی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان انتخاب حسن روحانی را بعنوان رییس جمهور جدید ایران به مردم کشور دوست و برادر ایران، تبریک گفت.

آقای کرزی با آگاهی از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، از جانب خود و مردم افغانستان پیروزی حسن روحانی را بعنوان رییس جمهوری اسلامی ایران به مقام محترم رهبری، دولت و مردم آن کشور تبریک گفت.

رییس جمهوری اسلامی افغانستان ضمن اینکه برای رییس جمهور جدید ایران آرزوی سعادت و موفقیت نمود، اظهار امیدواری کرد تا روابط میان افغانستان و ایران گسترش مزید یابد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1392ساعت 11:8  توسط محمدروحانی  | 
بسمه تعالی

با سلام به دوستان و همشهریان محترم
لطفا تعاریف زیر را با دقت بخوانید
کد خانوار » عددی که در زیر عکس قراردارد.
کد اختصاصی » عددی که در کنار عکس به صورت عمودی نوشته شده است.(یک عدد 10 رقمی میباشد)
پس از ورود به سایت samandehi-nobat.ir طبق کد های تعریف شده در جای خود به درستی وارد نمایید.
لازم به ذکر است در قسمت راهنمای ثبت نام سایت نوبت دهی متاسفانه تا این لحظه محل کد اختصاصی رو اعلام نکرده است.

+ نوشته شده در چهارشنبه هشتم خرداد 1392ساعت 13:8 توسط محمد نظری | GetBC(16); 7 نظر

بسمه تعالی

با سلام به تمامی دوستان، همشهریان و خوانندگان عزیز
طبق اطلاعیه ای که امروز (92/03/06) در سایت اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام شده قرار بر این است که برای دریافت کارت آمایش 9 از طریق (سامانه نوبت دهی آمایش 9 اتباع و مهاجرین خارجی) به نشانی samandehi-nobat.ir اقدام شود و شما همشهریان عزیز از امروز میتوانید با مراجعه به آدرس فوق نسبت به دریافت نوبت اقدام نمایید.
ضمناً دوستانی که خبرهای جدید و نظراتی دارند لطفا در قسمت (نظرات) وارد کنند تا همه استفاده نمایند.
همچنین متن کامل خبر به شرح زیر میباشد.
« قابل توجه اتباع خارجي دارنده كارت آمايش معتبر»
«اطلاعيه»
«قابل توجه اتباع خارجي دارنده كارت آمايش معتبر»
بدينوسيله به اطلاع اتباع خارجي داراي مدرك معتبر آمايش (آمايش 8 اتباع افغانستاني و آمايش 7 اتباع عراقي) مي‏رساند .اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت كشور در اجراي مصوبه كميسون ساماندهي اتباع خارجي ، عمليات اداري تجديد اعتبار مدارك آمايش پناهندگان جمعي عراقي و افغاني را از مورخ 18 خرداد 92 آغاز مي نمايد.
در اين دوره وزارت كشور جمهوري اسلامي ايران به منظور تلاش در بهبود روند رسيدگي وضعيت اقامتي پناهندگان حسب آموزه هاي اسلامي و در اجراي ماده 27 كنوانسيون پناهندگان و تكريم فزونتر پناهندگان ،كاهش حجم مراجعات اداري و تنظيم زمان مراجعه در جلوگيري از اتلاف وقت و صرفه جوئي در هزينه هاي پناهندگان جمعي ، براي اولين بار در بين كشورهاي پناهنده پذير از طريق نرم افزار تحت وب توسط سامانه اينترنتي به نشاني: www.samandehi-nobat.ir تاريخ نوبت مراجعه به موقعيتهاي انجام امور آمايش را تعيين مي نمايد.در اين دوره صرفاً مراجعه پناهندگان جمعي افغانستاني به سامانه پيش بيني شده و ساير پناهندگان مي بايد براي تجديد اعتبار مدارك امايش از تاريخ 18/3/92 الي 15/7/92 مستقيماٌ به دفتر امور اتباع و مهاجرين خارجي استانداري مراجعه نمايند
دسترسي به سامانه با ساده ترين شيوه ممكن از طريق رايانه هاي شخصي متصل به اينترنت و يا مراجعه كافي نتها امكانپذير است ( نرخنامه كافي نتها براي ثبت نام و يك برگ كپي از برگه تعيين نوبت به مبلغ 27000ريال است)
بنا به مراتب پناهندگان جمعي افغانستاني داراي مدرك معتبر آمايش 8 ساكن در استانهاي: خراسان رضوي- البرز-خراسان جنوبي-كرمان-يزد-سمنان-گلستان-فارس-بوشهر-اصفهان-مركزي-قزوين- قم و تهران مكلفند از ساعت 12 روز دوشنبه مورخ 6 خرداد 92 از طريق سامانه مزبور به اخد نوبت مبادرت نمايند. ضمناً مدت زمان مراجعه به سايت مزبور تا پايان وقت اداري روز پنج شنبه 20 تير 92 مي باشد. همچنين لازم به تاكيد است كه مدت زمان مراجعه به سايت مزبور تا پايان وقت اداري روز پنج شنبه 20 تير 92 مي باشد و پس از تاريخ مزبور سايت مسدود و تمديد مدارك آمايش صرفاً با احراز شرايط لازم و طي مراحل اداري متعدد در مهلت زماني محدودي ممكن خواهد بود.لذا ضروري است دارندگان كارت آمايش معتبر در استانهاي فوق الذكر در اسرع وقت مباردت به ثبت نام نموده و پس از تهيه نسخه اي از صفحه تعيين نوبت در تاريخ و ساعت تعيين شده در برگه به همراه تصوير(كپي) برگه تعيين نوبت و اصل كارت كليه اعضاء خانوار به نشاني تعيين شده مراجعه نماييد.
( مراجعه يكنفر از اعضاء خانوار- ترجيحاً سرپرست خانوار -كفايت مي نمايد و ضرورتي به حضور ديگر اعضاء خانوار نمي‏باشد.)
بديهي است سامانه از پذيرش درخواست نوبت براي كارتهاي آمايش فاقد اعتبار اجتناب خواهد نمود و همچنين چنانچه يك خانوار براي دفعات متعدد نيز به سامانه مراجعه نمايد ،سامانه صرفاً نوبتي كه در هنگام اولين مراجعه تعيين شده است را ارائه خواهد داد.
وزارت كشور
+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم خرداد 1392ساعت 9:46  توسط محمدروحانی  | 
 

سخنگوی وزارت امورخارجۀ ایران، نسبت به کشته و زخمی شدن شماری از شهروندان افغانستان از سوی نیروهای امنیتی ايران، ابراز تاسف کرد.

سید عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، روز سه شنبه در یک نشست خبری در تهران گفت که كنترل مرز مشترک با افغانستان، برای ایران دارای اهمیت اساسی است.

خبرگزاری دولتی ایران(ایرنا)، به نقل از عراقچی گفته است که کنترول مرز با افغانستان، به دلیل وجود اشرار، تروریست ها و قاچاقچیان موادمخدر، همواره یك ضرورت انكارناپذیر است و ایران به هیچ وجه در این زمینه غفلت نخواهد کرد.

وی در عین حال گفته است که گاهی اوقات، درجريان این كنترل ها اتفاقاتی رخ می دهد كه باعث تاسف می باشد.

سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفته است: "در این حادثه تلفاتی برای تعدادی از اتباع افغانستان به وجود آمد، كه نیروهای مرزبانی ما در حال بررسی ابعاد و زوایای گوناگون این ماجرا هستند."

عراقچی افزوده است: "اگر برای افراد بی گناه و كسانی كه ادعا می شود، تنها برای عبور غیرقانونی و كار به ایران آمده اند، حادثه ای پیش آمده و تلفاتی را به همراه داشته است، ابراز تاسف و با خانوادۀ آنها همدردی می كنیم."

وی درعین حال تاکید کرده است که ایران، از دولت افغانستان به طور جدی انتظار دارد كه برای كنترل مرزهای خود اقدامی محكم تر و وسیع تر انجام دهد و ورود غیرقانونی اتباع خود به ایران را كنترل كند و در مورد شرایط خطرناك مرزی، به دلیل وجود اشرار و قاچاقچیان به اتباع خود اطلاع رسانی كند.

به گفتۀ سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، سفارت و كنسولگری های این کشور در افغانستان آماده است تا در چارچوب مقررات و توافقات، نسبت به صدور ویزه برای اتباع افغانستان اقدام كند.

صبح روز جمعه ٢٠ ثور، در حدود ۳۰۰ تن از اتباع افغانستان که به خاطر کار، به شکل غیرقانونی عازم ایران بودند، توسط مرز بانان ایرانی ایران در ساحۀ پشتمکی ولسوالی لاش جوین، هدف گلوله قرار گرفتند.

 بر برپایۀ اطلاعات وزارت امور داخله؛ بر اثر این گلوله باری، ۱۰ تن از این افراد کشته و ۸ تن زخمی شدند.

در پی این رویداد، دو افسر ارشد پولیس سرحدی، از سوی وزارت امور داخله از کار برکنار، و به سارنوالی معرفی گردید.

افزون براین، شماری از نمایندگان شورای ملی نیز علیه این اقدام نیروهای امنیتی اعتراض کردند و درپی آن، وزارت امور خارجه، ابوالفضل ظهره وند سفیرایران در کابل را احضار کرد.

جاوید لودین معین وزارت امور خارجه، ضمن ابلاغ اعتراض افغانستان، گفت که شلیک بر شهروندان غیرمسلح افغانستان که بخاطر کسب و کار به ایران می رفتند، مغایر ارزش های دینی، فرهنگی و همسایگی نیکو است.

به گفتۀ لودین، سرحدی که باید سرحد صلح، دوستی و اخوت باشد، نباید به محل کشتارمردم غیرمسلح وکارگر افغان تبدیل شود.(پژواک)

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم اردیبهشت 1392ساعت 12:12  توسط محمدروحانی  | 
حموم بودم، مامانم می زنه به در می گم بـــله ؟ می گه حمومی ؟ می گم پـَـَـ نــه پـَـَــ اینجا لندنه، صدای منو از رادیو بی بی سی می شنوید!

غضنفر داشت آب جوش ميريخته توي باغچه! بهش ميگن: چرا آب جوش ميريزي تو باغچه؟؟؟ ميگه: آخه چاي كاشتم

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت 1392ساعت 11:10  توسط محمدروحانی  | 

عــرش در شــور تمناســت خدا می‌داند

آســـمان محو تماشــاســـت خدا می‌داند

شــور در ثانیه‌ها، ثانیه‌ها در شــور است

عشـــق در آینـــه پیـــداست خدا می‌داند

و به زهـــراش قسم این دل مجنونـم در

قبضه‌ی حضـــرت زهـــراست خدا می‌داند

من یقین دارم اگــر محشــر کبری باشد

شافعش حضــرت زهــراست خدا می‌داند

دل به دریا بــزن و عاشق زهـــرایی باش

عاشق چو ز هر درد مبرّاست خدا می‌داند

گــوش کن نغمه‌ی یا فاطمــه‌ی عالــم را

دم این نغمــــه مسیحاســت خدا می‌داند

بیخود از خود غزلی ساختم از جنس بلور

در دل قافیــــه غــوغــاســـت خدا می‌داند

شاعر: وحید محمدی

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت 1392ساعت 9:46  توسط محمدروحانی  | 
بیستم جمادی الثانی سال هشتم پیش از هجرت همان روزی است که خداوند هدیه ای بی بدیل به حبیب خود حضرت محمد صلی الله علیه و آله عطا کرد.

سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها یکی از برترین و پر فضیلت ترین ایام سال است.

سخن پیرامون شخصیت بی نظیر حضرت زهرا سلام الله علیها بسیار است و هر چه بگوییم و بنویسیم باز نخواهیم توانست حق مطلب را ادا نماییم.

در جهان مادی گرای غرب که زنان به یک کالای لوکس بدل گردیده اند ، معرفی ابعاد گوناگون شخصیت سیدة النساء العالمین می تواند بسیاری از زنان جهان را از فلاکت نجات دهد.

فقیه بزرگ ، مدافع حریم ولایت ، محب حضرت فاطمه سلام الله علیها ،حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی درباره شخصیت ام ابیها این گونه می فرماید:

هر شخصیتی معرفتش به دو امر است: یکی مبدأ دوم منتها.

روایات در مبدأ و منتهای صدیقه کبری محتاج به سند نیست؛ چون در حد تواتر اجمالی است، علاوه، مشتمل بر صحاح و موثقات است از منابع عصمت.

ما به یک روایت اکتفا می کنیم که شیخ صدوق -اعلی الله مقامه- در معانی الاخبار ذکر کرده.

عن أبی عبدالله، عن آبائه علیهم السلام، قال رسول الله صلی الله علیه وآله: خلق نور فاطمة قبل أن یخلق الأرض والسماء ، مبدأ خلقت این است. مقدّم بر خلق تمام سماوات و ارضین و کهکشان ها و ثوابت و سیّارات، خلقت این قدّیسه عالم است.

آیا گوهر وجود او چه گوهری است؟ خلق نور فاطمة قبل أن یخلق الأرض والسماء . حالا آن قبل چه اندازه بوده لا یعلم الا هو.

فقال بعض الناس : یا نبی الله! فلیست هی إنسیة ؟ این سۆال طرح شد: اگر خلقت مقدم بر خلق تمام عالم ماده است، پس این مخلوق انسیه نیست، انسان نیست، گوهر دیگری است؟ جواب آن حضرت این است... فقال بعض الناس : یا نبی الله! فلیست هی إنسیة ؟ فقال : فاطمة حوراء إنسیة ؛ صورت، صورت انسان است ولی سیرت، آن باطن وجود، حوراء است. در مرحله تقدس از تمام عوارض این عالم است.

قالوا : یا نبی الله! وكیف هی حوراء إنسیة ؟ باز این سۆال طرح شد: چگونه او حورای انسیه است؟ در این جا تعبیر عوض شد و عمده این است. آنچه محیر العقول است، این است: اول مجهول بود، خلق نور فاطمه، در اینجا معلوم شد. بیان خاتم نکته مهمش اینجاست: قال : خلقها الله عز وجل من نوره - اینجاست حیرة الکمل- خلقها الله عز وجل او را از نور خود ذات قدوس.

این را کسی می فهمد که سوره نور را بفهمد، بعد بفهمد: اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ. تفسیر شده آن مشکات به صدیقه کبری. او را از نور خودش آفرید قبل از خلق آدم.

قیل: یا نبی الله! وأین كانت فاطمة ؟ این سۆالات کاشف از درک سائلین است. وقتی خلقت قبل از سماوات و ارض است پس مکان فاطمه کجا بوده ؟ وأین كانت فاطمة ؟ قال : كانت فی حقة تحت ساق العرش؛ جایگاه او در حقه ای بود زیر ساق عرش رحمان. این هم مکان و محل او بود.

بعد سۆال شد... این سۆالات کاشف از اسراری است. قالوا :یا نبی الله! فما كان طعامها ؟ آیا طعام او چه بود؟ بعد فرمود:التسبیح والتقدیس والتهلیل والتحمید . قوت او این چهار امر بود: تسبیح خدا، تقدیس خدا- فرق بین تسبیح و تقدیس بسیار عمیق است- بعد باز تهلیل خدا، نهایت امر تحمید . آن مکان! این طعام!

فلما خلق الله عز وجل آدم وأخرجنی من صلبه وأحب الله عز وجل أن یخرجها من صلبی؛ محبوب خدا این بود که این نور از صلب من خارج بشود، جعلها تفاحة ، همه اش منتسب به خدا است بدون وساطت، جعلها تفاحة فی الجنة وأتانی بها جبرئیل فقال لی: ... کیفیت جریان امر این است:

فقال لی : السلام علیك ورحمة الله و بركاته... یا محمد! إن ربك ... إن ربك یقرئك السلام؛ خدا به تو سلام می کند، قلت : منه السلام وإلیه یعود السلام ، قال : یا محمد! إن هذه تفاحة - تعبیر این است، عبارات اشاراتی دارد، الهدایا علی مقدار مهدیها- بعد تعبیر این است: یا رسول الله نیست، به اسم خطاب است، به آن اسم خاص، چون طرف ذات قدوس است، جبرئیل مبلّغ است. إن هذه تفاحة أهداها الله عز وجل إلیك من الجنة ؛ این سیب را خدا به تو هدیه داده ، یعنی چه؟ یعنی احدی جز تو شایسته این نبود؛ آن هم خدا به عنوان هدیه به تو داده. کسی که هدیه ی خداست به خاتم النبیین، آیا ما قدرت درک عظمت او را داریم؟

فأخذتها وضممتها إلى صدری ، وقتی هدیه ی خدا بود، رفتار خاتم این است: گرفتم، بر سینه ام گذاشتم. قال : یا محمد! یقول الله جل جلاله: كلها ؛ باید این سیب را تناول کنی،ففلقتها ؛ سیب را شکافتم...

فرأیت نورا ساطعا وفزعت منه فقال وقتی نور را دید، فزعت ، چه نوری بوده؟!: ... باز به اسم خطاب کرد: ما لك لا تأكل، كلها ولا تخف؛ نترس، این سیب را باید تناول کنی،فإن ذلك النور – كلها ولا تخف فإن ذلك النور للمنصورة فی السماء وهی فی الأرض فاطمة، این نور کسی است که اسم آسمانی او منصوره است، اسم زمینی او فاطمه است.

قلت: مطلب به قدری عمیق است که خود پیغمبر خاتم- وَعَلَّمَكَ مَا لَمْ تَكُنْ تَعْلَمُ وَكَانَ فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْكَ عَظِیمًا - سۆال کرد:لم سمیت فی السماء المنصورة وفی الأرض فاطمة؟ وجه این دو تا اسم چیست؟ آنها سۆالات اصحاب بود، این، سۆال خود خاتم است. چرا در آسمان اسم او منصوره است؟ چرا در زمین اسم او فاطمه است؟ قال : سمیت فی الأرض فاطمة لأنها فطمت شیعتها من النار وفطم أعداۆها عن حبها.این سر اسم زمینی است اما سر اسم آسمانی، آن، منتهای این مبدأ را نشان می دهد. گفتیم: معرفت به معرفت مبدا و منتهاست، مبدآ شد نور خدا، منتها چیست؟ وهی فی السماء المنصورة وذلك قول الله عز وجل: ویَوْمَئِذٍ یَفْرَحُ الْمُۆْمِنُونَ بِنَصْرِ اللَّهِ ؛ اسم آسمانی او منصوره است، چون نصرت خدا خلاصه شده در فاطمه زهرا. وذلك قول الله عز وجل: ویَوْمَئِذٍ یَفْرَحُ الْمُۆْمِنُونَ بِنَصْرِ اللَّهِ یَنْصُرُ مَنْ یَشَاءُ . مبدأ شد نور خدا، منتهی شد آن کسی که تمام انبیا، تمام اولیا، همه چشم به راه او اند در قیامت کبری تا آن نصر خدا ظاهر بشود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت 1392ساعت 9:32  توسط محمدروحانی  | 
دفاتر كفالت و اقامت اتباع خارجي در فارس راه اندازي مي شود مدير كل امور اتباع بيگانه استانداري فارس از راه اندازي دفاتر كفالت و اقامت اتباع بيگانه در اين استان خبر داد.

به گزارش اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي به نقل از خبرگزاري مهر، غلامرضا غلامي با اشاره به آخرين وضعيت اتباع بيگانه استان فارس گفت: براي اولين بار در كشور اقدام به راه اندازي دفاتر كفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجي در استان فارس كرده ايم كه در اين خصوص كارفرمايان مي توانند از كارگران مجاز اتباع بيگانه استفاده كنند.

وي ادامه داد: راه اندازي 14 دفتر در استان فارس تصويب شده كه 10 دفتر در شيراز و 4 مركز نيز در شهرستان ها راه اندازي مي شوند.

مدير كل امور اتباع بيگانه استان فارس با بيان اينكه راه اندازي اين دفاتر در ساماندهي اتباع بيگانه بسيار تاثيرگذار است، تصريح كرد: به طور حتم راه اندازي اين دفاتر كه مانند دفاتر پيشخوان دولت و پليس+10 فعاليت مي كند در ساماندهي و رسيدگي به امور اتباع بيگانه مجاز در استان فارس بسيار تاثيرگذار است.

12 هزار كارت اشتغال براي اتباع بيگانه صادر شده است

غلامي در ادامه سخنان خود با اشاره به اينكه تنها 53 شغل است كه اتباع بيگانه مجاز اجازه فعاليت در آنها را دارند، يادآور شد: اشتغال اتباع بيگانه مجاز در استان فارس داراي شرايط خاصي است كه همگان بايد به اين شرايط توجه داشته باشند.

وي افزود: اتباع بيگانه اي كه كارت اشتغال دارند مي توانند از مشاغل مورد تاييد استفاده كنند كه البته در اين نوع مشاغل نگهباني، سرايداري و فروشندگي قيد نشده است.

مدير كل اتباع بيگانه استانداري فارس ادامه داد: متاسفانه برخي از پيمانكاران نيز به استفاده از اتباع بيگانه غيرمجاز تمايل بيشتري دارند چرا كه اتباع بيگانه داراي كار و شرايط اشتغال مانند يك كارگر ايراني بايد از مزاياي قانوني خود بهره مند شوند.

غلامي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه ازدواج با اتباع بيگانه بايد با مشورت دولت انجام شود، تاكيد كرد: متاسفانه بنا بر دلايلي برخي از خانواده ها دختران خود را به عقد اتباع بيگانه درآورده اند كه در آينده براي فرزندان اين خانواده ها مشكلات فراوان ايجاد مي شود.

وي افزود: خانواده ها بايد به خاطر داشته باشند قبل از اينكه دختران خود را به ازدواج اتباع بيگانه دربياورند بايد از دولت و اداره كل اتباع بيگانه استعلام بگيرند.

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم اردیبهشت 1392ساعت 9:25  توسط محمدروحانی  | 
دستگيري جاعل گذرنامه‌هاي اتباع خارجي در شرق استان تهران فردي كه اقدام به جعل گذرنامه براي اتباع كشورهاي افغانستان و پاكستان مي‌كرد، توسط پليس مهاجرت و اتباع خارجي ويژه شرق تهران دستگير شد.
به گزارش اداره كل امور اتباع و مهاجرين خارجي به نقل از خبرگزاري فارس ، جمال نيكجو از دستگيري جاعل گذرنامه‌هاي اتباع خارجي در شرق استان تهران خبر داد و گفت: پس از دريافت خبري مبني بر اينكه فردي در زمينه تهيه گذرنامه جعلي براي اتباع كشورهاي افغانستان و پاكستان فعاليت دارد، رسيدگي به موضوع در دستوركار مأموران پليس مهاجرت و اتباع خارجي قرار گرفت.

جانشين فرماندهي انتظامي ويژه شرق تهران افزود: با بررسي‌هاي ميداني و تحقيقات نامحسوس مشخص شد كه يكي از اتباع بيگانه 28 ساله با وعده دروغين صدور گذرنامه از طريق سفارت، اقدام به جعل و فروش پاسپورت و مدارك اقامتي براي اتباع خارجي مي‌كند.

وي ادامه داد: در تحقيقات تكميلي، محل فعاليت اين جاعل در شهرستان پاكدشت شناسايي و پس از هماهنگي با مراجع قضايي و همكاري پليس اطلاعات شهرستان طي يك عمليات غافلگيرانه دستگير شد.

نيكجو تصريح كرد: در بازرسي از منزل متهم دستگير شده، 6 هزار و 552 فقره برچسب ويزا و تعداد كثيري مهر و مدارك جعلي كشف شد.

بر پايه اين گزارش، متهم براي سير مراحل قانوني تحويل مراجع قضايي و از آنجا روانه زندان شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم اردیبهشت 1392ساعت 9:20  توسط محمدروحانی  | 
متهم تحت عنوان استخدام کارگر فصلي از اتباع افغاني سرقت مي کرد. چاپ فرستادن به ایمیل
چهارشنبه ، 21 فروردين 1392 ، 08:49

سرهنگ اماني، صبح ديروز از دستگيري يک زورگير در محدوده پاسداران خبر داد و گفت:» اين متهم تحت عنوان استخدام کارگر فصلي از اتباع افغاني سرقت مي کرد. سرهنگ اقبال اماني، رييس کلانتري 102 پاسداران، صبح ديروز در گفتگو با پايگاه اطلاع رساني پليس، ضمن اشاره به دستگيري يک سارق زورگير که کارگران ساختماني تبعه افغاني سرقت و زورگيري مي کرد، خبر داد.

 

 

 

اين مقام انتظامي در تشريح خبر فوق گفت: «عصر روز دوشنبه فردي به نام «عيوض» تبعه افغانستان به کلانتري مراجعه و بيان داشت که براي کار کنار خيابان ايستاده بودم که فردي با خودروي سواري خود من را به عنوان کارگر ساختماني سوار کرده و در طول مسير با تهديد چاقو و ضرب و جرح اقدام به سرقت 140تومان وجه نقد، دو دستگاه تلفن همراه و يک جلد پاسپورتم کرد و متعاقبا من را با تهديد چاقو از خودرو پياده کرد.

سرهنگ اماني افزود: با شکايت اين مالباخته و از آنجا که موارد مشابه نيز در اين زمينه به کلانتري ارجاع شده بود، تيمي از ماموران انتظامي اين کلانتري براي بررسي موضوع و همچنين دستگيري متهم وارد عمل شدند.

کلانتر 102 بيان داشت: بر اين اساس، مشخصات چهره و همچنين مشخصات خودروي متهم که از سوي مالباخته يادداشت شده بود، در سيستم پروفايل پليس جستجو شد که طي آن مشخصات و محل سکونت متهم به دست آمده و تيم‌هاي عملياتي براي بازداشت متهم که «سبحان» نام داشت به محل سکونت وي اعزام شدند. وي عنوان داشت: با اعزام ماموران به محل سکونت متهم، در اقدامي غافلگيرانه متهم در منزلش بازداشت و به همراه خودرواش به کلانتري منتقل شد. گفتني است، متهم در تحقيقات انجام شده منکر جرايم منتسب شد اما زماني که با مالباخته روبرو شد اقدام به اعتراف کرده و در اقرارهاي خود به هشت فقره سرقت و زورگيري از کارگران فصلي تبعه افغان که در محل مخصوص کارگران فصلي حضور دارند اعتراف کرد و اين در حالي بود که براي تحقيقات بيشتر به پايگاه چهارم پليس آگاهي تهران بزرگ منتقل شد.

 

+ نوشته شده در  جمعه ششم اردیبهشت 1392ساعت 11:42  توسط محمدروحانی  |